Kategooriad
Uudised

AKTUAALNE KAAMERA 65 | Kuus saadet, mis on veel kauem eetris olnud

Klikisäästja soovib ETV “Aktuaalsele kaamerale” sünnipäeva puhul palju õnne! Oleme tänulikud vaatajad. Televisiooni ajalugu tunneb aga veelgi kauem eetripingele vastu pidanud ja põlvkondade kaupa vaatajaid paelunud saateid.


ERR-i teleuudiste juht Liisu Lass Aktuaalse Kaamera sünnipäeval Twitteris.

Vähemalt alates 1956. aastast televaatjaid ekraani ette naelutanud programme ei ole tõesti teab mis palju, ent ainuüksi ingliskeelses televisioonis leidub mitmeid.

6. Tonight Show (NBC)

Kaks aastat enne AK-d (1954) alustas USA-s maailma esimene igaõhtune nalja- ja meelelahutussaade. Eesti teletegijatele osutus formaat liiga kõvaks pähkliks, aga proovitud on. TV3 kavas oli omal ajal neli korda nädalas “Täna õhtul Alex Lepajõe”. Õhtulehes kurtis Lepaõe 2003. aastal: “Eestlased ei saa minu saatest aru”.

Tonight Show suurim legend oli Johnny Carson, täna veab saadet Jimmy Fallon.

Lõik hiljutisest “Tonight Show” osast.

5. Panorama (BBC)

ETV “Pealtnägijaga” sarnanev uudistemagasin alustas Ühendkuningriigis 1953. aastal. Saate kõrghetkeks osutus skandaalne intervjuu printsess Dianaga, kus prints Charlesist lahutanud naine rääkis avameelselt purunenud suhtest troonipärijaga. “Meid oli selles abielus kolm,” ütles Diana, viidates tänasele Cornwalli hertsoginnale Camillale.

Intervjuu on taas päevakajaline, prints Harry ja Meghan Markle’i intervjuu Oprah’le on justkui uue põlvkonna versioon avalikust mässust Briti kuningakoja vastu.

4. ABC uudised

Kanal alustas enda igaõhtuse uudistega õige varsti pärast “Panoramat”. Täna on see Ameerika vaadatuim uudisteprogramm.

3. Today (NBC)

NBC käivitas 1952. aastal USA-s ka esimese meie “Terevisiooni” või “Ringvaate” tüüpi saate “Today”. Selle üks viimase aja kuulsamaid momente leidis aset 2017. aastal, kui satuti #metoo liikumise keskmesse. Selgus, et 20 aastat “Todayd” juhtinud Matt Lauer oli pidevalt naisi ahistanud ja sündsusetult käitunud. Süüdistuste avalikuks tulemise järel lasti ta päevapealt lahti.

2. Meet the Press (NBC)

NBC uudistetoimetuse lipulaev sarnaneb ETV “Esimesele stuudiole” või ka saatele “Suud puhtaks”. Esimest korda jõudis see USA publikuni juba 1947, kaheksa aastat enne AK-d. “Meet the Pressi” looja ja esimene ankur Martha Roundtree on ilmselt üks kaasaegse ajakirjanduse ajaloo tähelepanuväärsemaid naisi – edaspidi on saadet juhtinud vaid mehed.

1952. aastal mainekat Peabody ringhäälingupreemiat vastu võttes hoiatas Roundtree: “Pressivabadusest rääkides ei tohi me kunagi unustada: see on pidevalt rünnaku all mitte ainult välismaal, vaid ka siinmail. Enamikes riikides on pressivabadus hävitatud. Ärgu keegi uskugu, et see ei või siin juhtuda.”

1. CBS-i uudised

Juba 1941. aastal, pea 15 aastat enne AK esimest ülekannet, alustas USA telekanal CBS kaks korda päevas uudiste näitamist. Nemad lasid eetrisse ka esimese breaking news eriülekande, kui 7. detsembril 1941 ründas Jaapani õhuvägi Pearl Harborit.

1962. aastal võttis saate juhtimise enda peale Walter Cronkite, vast kõigi aegade legendaarseim uudisteankur. Televisiooni ajaloost leiab vähe kaadreid, mis oleks raputanud maailma sama palju, kui Cronkite’i teade 22. novembril 1963: “CBS-i uudistetoimetus teatab, et Dallases tulistati president Kennedy autokolonni pihta kolm lasku.”

Walter Cronkite teatab president John F. Kennedy tapmisest.

Täna õhtul (11. märtsil) kell 20 on ETV eetris “AK 65“, mis avab Eesti vanima uudistesaate telgitaguseid.

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.