Kategooriad
Faktikontroll

FAKTIKONTROLL | Lennukis on nakatumisrisk väike

Kuku raadio laupäevases saates “Keskpäevatund” väitis ajakirjanik Priit Hõbemägi, et lennukiga reisimine on koroonaviiruse leviku seisukohast väga ohtlik. Avaldame lennundusekspert Toomas Uibo loal tema poolt Facebookis kirjutatud faktikontrolli toimetatud kujul.

“Olla lennukis koos, kus teatavasti on väga vilets ventilatsioon, mis on suletud süsteemis, keerutab seal kogu aeg ühte ja sedasama õhku ringi…”

Priit Hõbemägi

Risk lennukis viirusesse nakatuda on tegelikult madal, sest tänapäevaste lennukite salongis vahetub õhk iga paari minuti tagant ning enamus lennukitel on ka filtrid, mis püüavad kinni 99 protsenti õhus lenduvatest osakestest, sealhulgas viirustest. Samuti jälgitakse lennukis maski kandmise nõuet väga rangelt.

Lennuk on ainust transpordivahend, kus kasutatakse samu õhufiltreid, mis haiglate operatsioonisaalides. Risk sealt viirus saada on mõnedel hinnangutel üks 27 miljonile. Isegi, kui selline hinnang on kümme korda liialdatud, on risk ikkagi väga madal. 

Enamus riike nõuavad ka reisijatelt ka negatiivse COVID-testi esitamist. See on veel üks oluline filter, mis eraldab terad sõkaldest nii, et sõkal lendu ei pääsegi. 

Rahvusvahelise Lennutranspordi Ühenduse (IATA) uurimust nakatumise riskide kohta reisilennukis, mis põhineb lennufirmade andmetel, saab lugeda siit.

Rahvusvaheline Lennutranspordi Ühendus (IATA): nii välditakse lennukites nakatumisi.

Vale
Väide ei vasta tõele.

Klikisäästja lisaallikad:

  • “Lennuk on ilmselt üks turvalisemaid kohti, kus üldse olla saab (nakatumise vältimise mõttes – toim),” ütles teemat uurinud Sebastian Hoehl Frankfurdis asuva Goethe ülikooli instituudi viroloogiainstituudist väljaandele Scientific American.
  • Alabama ülikooli teadlane David Freedman keskendus enda uurimistöös ühele lennufirmale – Emirates. Nemad on nimelt kehtestanud väga range maskide kandmise poliitika enda õhusõidukite pardal. Ta uuris lendusid, mis kestsid vähemalt kaheksa tundi ning mille pardal oli kokku kuni kaks tuhat inimest. Erinevate lendude peale kokku viibis pardal 58 koroonapositiivset. Mitte ükski viirust mitte kandnud inimene ei nakatunud.

Kaanefoto: AP / Scanpix Baltics

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.