Kategooriad
Faktikontroll

FAKTIKONTROLL | Elu24 terviserubriik avaldas kahtlase Russia Today uudise Covid-19 vaktsiini “kõrvaltoimest”

Herman Kelomees
toimetaja

“Murest murtud poeg: ema sai Covid-19 vaktsiinist jäädava ajukahjustuse”

tervis.elu24.ee 22. jaanuaril 2021

Nii pealkirjastas Elu24 loo, milles väidetakse, et üks USA-s Louisiana osariigis elav naine on hakanud Covid-19 vaktsiini tõttu kontrollimatult värisema. Olgu lisatud, et Elu24 terviselugude kirjutajate-toimetajate näol ei ole tegemist meditsiiniharidusega inimeste või muul viisil terviseteemade ekspertidega. Russia Today on Vene riigile kuuluv võimulojaalne väljaanne, USA peavoolumeedias sel teemal uudist avaldanud ei ole.

Politifact, üks USA tuntumaid faktikontrollisaite, võttis 20. jaanuaril teema ette. Leht kirjutab, et ei naine ega tema poeg ei ole vaktsiiniskeptikud. Vastupidi, naine töötab tervisekliinikus ning oli vaktsineerimist oodanud.

Politifact ei suutnud leida tõendeid sellest, justkui oleks naise tervisehäda tekkinud vaktsiini kõrvaltoimel. Vaktsiini tootnud Pfizer ütles, et uurib juhtumit, ent et praeguseks ei ole kirjeldatud tervisenähtude seos vaktsiiniga kinnitust leidnud. Firma lisas, et naisel esinenud häiret ei ole teistel vaktsineeritutel tekkinud.

Politifactiga rääkinud meditsiiniteadlased juhtisid tähelepanu tõigale, et kui vaktsineeritakse väga suurt kogust inimesi, kipuvad inimesed teinekord valesid järeldusi tegema. Eiratakse loogika üht põhitõde: kui ühele sündmusele järgneb teine, ei tähenda see automaatselt, et esimene sündmus on olnud teise põhjuseks. Tegemist võib olla kokkusattumusega. Kui vaktsineeritakse miljoneid inimesi, siis on statistiliselt paratamatu, et mõnedel inimestest tekib pärast vaktsineerimist tervisehäda. See on nii sõltumata sellest, kas häda põhjustajaks oli vaktsiin või mitte.

Kuigi antud juhtumi puhul pole praegu lõplikku tõestust kummagile versioonile, on teada, et Pfizeri vaktsiini on saanud USA-s pea kümme miljonit inimest. Louisiana naisega seotud juhtum on selles kontekstis äärmiselt haruldane.

Kahtlane
Väitja ei ole pakkunud tõestust olukorras, kus seda on mõistlik eeldada.

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.