Kategooriad
Faktikontroll

FAKTIKONTROLL | Vadakut joonud mees ei elanud 152-aastaseks

Inglise talunik Thomas Parr on teadaolevalt maailma pikima elueaga inimene.

sobranna.elu24.ee terviserubriik 23. veebruaril

“Mees jõi seda jooki iga päev ja elas 152-aastaseks,” kirjutatakse loo pealkirjas. See supermees olevat elanud nii vanaks, sest jõi iga päev vadakut – juustu ja kohupiima tootmise kõrvalsaadust. Portaal küsib: “Kas vadaku joomine oli Parri pikaealisuse saladus?” Märgitakse siiki, et seost mehe pikaealisuse ja vadakujoomisega tõestada ei saa.

Mida aga kuidagi kahtluse alla ei seata on väide justkui oleks kunagi elanud 152-aastane inimene. Elu24 allikaks on väljaanne nimega Women Daily Magazine. Sealgi kuulutatakse ilma igasuguste mööndusteta, et Thomas Parr on vanaks elamise maailmarekordi omanik.

Guinessi rekordiraamat tunnistab kõigi aegade vanima inimesena hoopis prantslannat Jeanne Calmenti. Tema olevat olnud surres 122 aastat vana. Seegi rekord on põhjustanud vaidlusi. Nimelt on isegi 122-aastane eluiga statistiline anomaalia. Ülikõrge vanuseni elajatest asetub teisele kohale ameeriklanna Sarah Knauss, kes oli 1999. aastal surres 119-aastane. Kolmandal kohal on 2. jaanuaril enda 118. sünnipäeva tähistanud jaapanlanna Kane Tanaka – maailma vanim elusolev inimene.

Mõne aasta võrra nooremaid, 117- ja 116-aastaseid, tunneb ajalugu juba rohkem. Kahtlustest 122-aastase Jeanne Calmenti vanusega seoses on kirjutanud Washington Post. Et kõigi aegade vanim inimene oli kolm aastat vanem, kui järgmine, on statistiliselt ebatõenäoline, aga mitte võimatu. Nii nendib leht, kes näeb puudusi eeskätt Calmenti vanuses kahtlejate teadustöös.

Müüt levib kiriku toel

Millised on aga tõendid, et kunagi elas talumees Thomas Parr 152-aastaseks? Neid pole. Sellele vaatamata võimendab Old Tom Parri müüti isegi Westminster Abbey, brittide tähtsaim kirik. Parr on nimelt maetud kirikus asuvasse luuletajate kabelisse (Poet’s Corner). Sealtsamast leiab ka Charles Dickensi, Rudyard Kiplingu ja Laurence Olivier’.

Thomas Parri müüti uskus isegi kuningas Charles I, kelle käsul mees Suurbritannia ühte kõige pühamasse paika maeti. Foto: Mary Evans Picture Library / Scanpix

Kui Parri müüti uskuda, peaks tõsiselt võtma järgmiseid väiteid tema elukäigu kohta:

  • Ta abiellus esimest korda 80-aastasena.
  • Ta olevat saanud 105-aastasena kirikult üleaisa löömise eest karistada.
  • Pärast esimese naise surma abiellus ta uuesti – siis olevat ta olnud 122 aastat vana (samas eas Jeanne Calmentiga).

Vanamehe vanuse tõestuseks pole ajalooürikutel pakkuda muud, kui Thomas Parri enda väidetavaid sõnu.

Vale
Väide ei vasta tõele.

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.