Kategooriad
Arvamus

#FreeBritney | Päästemissioon või fännifantaasia?

New York Times’i dokumentaalfilm “Framing Britney Spears” jätab mulje, et staari hoitakse tema tahte vastaselt kuldpuuris ning on viimane aeg talle appi tõtata. Kas see on tõesti Britney päästmine või lihtsalt üks uus vandenõuteooria? Arvustab Aurelia Aasa.

Britney Spearsi nimi jätab väheseid külmaks. Ühtedele on ta iidol, teistele hääbunud superstaar. Fakti, et alates 2008. aastast on popstaar elanud oma isa täieliku eestkoste all, teatakse vähem. Tänaseks 39. aastasel naisel pole õigust iseseisvalt oma rahaasjade või karjääri üle otsustada. Eestkostja võib kontrollida tema käimisi, keelata isegi külalisi. Tegelikult ei tohiks Britney isegi üksinda autorooli istuda. Fännid karjuvad juba ammu #FreeBritney. 

Nüüd on Britney  läinud oma isa eestkoste vastu kohtusse ja staari saatus taas tõusnud laiemasse huviorbiiti. Kurioosse olukorra kulisside taha püüab tungida ka New York Times’i dokumentaal “Framing Britney Spears”. Pigem filmitud intervjuude seeria kui mitmekülgne dokumentaalfilm, väärib teema siiski uurimist.

New York Times’i dokumentaali “Framing Britney Spears” treiler. ERR kinnitas Klikisäästjale, et tegutsetakse filmi Eesti vaatajateni toomise nimel.
Usklikust väikelinna neiust superstaariks

Spears sündis Kentwoodis, Louisianas – väikelinnas, kus on veidi enam kui 2100 elanikku. Britney on pärit tavalisest töölisklassi perekonnast. Nagu filmis toonitatakse, käis neiu igal pühapäeval kirikus. Ameerika unelmale kohaselt rõhutatakse väikelinna tüdruku enneolematut annet ning tippu jõudmise sensatsioonilisust.

Tõenäoliselt ei osanudki teismelisena kaubanduskeskustes tuuritamist alustanud väikelinna neiu ette näha miljoneid müüdud albumeid ja pop-printsessi staatust. Ta oli naabritüdruk, just selline kellega publik suutis samastuda.

Maal Britney Spearsi fänninäituse ja poe “The Zone” seinal Los Angeleses, endises kaubanduskeskuses. Foto: ZUMAPRESS.com / Scanpix

Kõmumeedia jälitas Spearsi halastamatult kogu karjääri jooksul. Oli vaja olla platsis nii printsessikuvandi loomise kui selle tolmuks pudenemise hetkedel. Alguses pöörles seksistlik teemadering Britney keha ja seksuaalsuse, hiljem juba “ebasobiva” käitumise ümber. Meedia piitsutamisega harjunud Spears lõpuks murdus. Britney teekond tipust alla oli ehk sama kiire kui ülesminek, ent kordades konarlikum. Kaaslasteks alkohol, narkootikumid ning ohjeldamatu pidutsemine. 

Täielikult väljus olukord kontrolli alt pärast laste hooldusõiguse kaotust ja lahutust endisest taustatantsijast, Kevin Federlinest. Järgnes 2007. aasta kurikuulus ja väga avalik allakäik – Britney ajas pea kiilaks, peksis vihmavarjuga kõmupiltniku autot, läks võõrutusravile. Sündmuste käik viis selleni, et Britney isa Jamie Spears taotles kohtult õigust otsustada nii oma tütre raha kui elu üle. Nüüdseks on eestkoste määramisest möödunud 13 aastat.

Räigete solvangute foonil ei rääkinud keegi naise vaimsest tervisest, ärevushäiretest, depressioonist. 

“Framing Britney Spears” läheneb sündmuste käigule kronoloogiliselt. Kõnelema on palutud Britney kunagised tiimiliikmed, superfännid ja tuttavad. Isa-tütre suhte kõrval on rõhuasetus tabloidimeedia küünilisel ärimudelil. Seksistlikud kommentaarid, millega Britney omal ajal üle valati, mõjuvad seda õõvastavamalt. Nagu meile meenutatakse, kõlas telemängus teiste seas küsimus: Mille Britney 2007. aastal kaotas? “Mõistuse,” karjus üks. Teise pakkumine oli “Juuksed”. Mõlemad variandid olid õiged.

Räigete solvangute foonil ei rääkinud keegi naise vaimsest tervisest, ärevushäiretest, depressioonist. Vastupidi. Iga eksimuse puhul keerati kõmule leeki juurde. Konteksti meenutades ei olnud Spears seejuures ainus, kes kõmulehtede esikülgedel troonis. Milleeniumi algus oli Lindsay Lohani ja Paris Hiltoni aeg. Inimesed toitusid probleemsete staaride allakäigust vampiiride kombel, neid samal ajal salaja ülistades.

Vaenlastest saavad liitlased

Täna hüüab meedia ühes fännidega #FreeBritney! (Vabastage Britney!). On see omamoodi andestuspalve? Süümepiinadest võrsunud kaastunne? Kambavaim? “Framing Britney Spears” ei jäta kahtlust New York Times’i hoiakus. Film jätab mulje, et pop-printsessi hoitakse tema tahte vastaselt kuldpuuris ning on viimane aeg teda päästma tõtata.

On tõsi, et Jamie Spears on aastate jooksul tütre varanduse haldamise arvelt kõvasti rikastunud. Isa positsioonile ei aita kaasa Britney nõudmine määrata talle teine, erapooletu eestkostja. Meenub Amy Winehouse’i traagilisest elusaatusest vändatud “Amy” (2015). Muster on sarnane – isa, kes on enamjaolt tütre elust eemale hoidnud, ilmub välja, kui tütar hakkab raha teenima. Arvestades ühiskonna kogemust probleemsete isakarakteritega, pole ime et Jamiest on saanud patuoinas. Samas ei saa unustada, et kõrvalseisjate pilgu läbi presenteeritud tõde on alati petlik. Antud dokumentaal avab erinevaid vaatenurkasid ka pigem tagasihoidlikult.

11. veebruaril Los Angeles: Britney Spearsi toetajad ootamas kohtuotsust laulja ja tema isa vahelises vaidluses eestkoste üle. Foto: AP Photo / Chris Pizzello / Scanpix

Britney situatsiuoonile lisab kurioossust, et säärasel olukorral on lastud sedavõrd pikalt jätkuda. Nagu filmiski rõhutatakse, on enamikel juhtudel eestkoste all sügava vaimse puudega inimesed, indiviidid, kes on võimetud iseenda eest otsustama. Kõige taustal hakkab peas paratamatult kõmisema küsimus “Mis toimub?!”. Spekulatsioonidele lisab hoogu nii Jamie kui Britney Spearsi vaikimine. New York Times’i sõnul jäid mõlemad ka pärast korduvaid pöördumisi kättesaamatuks. Ühe versioonina on õhus seegi, et Britney ei saanud intervjuu palvet kätte. Kõrvale ei saa jätta aga võimalust, et perekonna minevikku arvestades ei ihka neist keegi taas meedia pihtide vahele sattuda.

Koodid sotsiaalmeedias

Fännid – antud liikumise tegelik jõud, on veendumusel, et naine on tõmmatud kurja skeemi ning otsib salaja väljapääsu. Taskuhääling Britney’s Gram analüüsib regulaarselt popstaari sotsiaalmeedia postitusi, leides, et nende taga on salajased koodid, abipalved. Britney postituste all on sadu kommentaare fännidelt, kes lubavad koodi lahti muukida ning rõhutavad, et ta ei ole üksi. Fantaasiat tööle pannes võib Britney sotsiaalmeediat sirvides tõepoolest mõelda nii mõndagi.

Ühel viimastest postitustest on paar sädelevaid kingi kirjaga She Who Leaves a Trail of Glitter is Never Forgotten (Kes jätab särava jälje, on unustamatu). Taoline kooliplikalik postitus maailmakuulsalt superstaarilt mõjub kahtlemata ootamatult. Mõnda aega tagasi postitas Britney situatsiooni mängust Scrabble. Fännid asusid foto all sõnu kodeerima. Küünik võiks arvata, et superstaar lisab diskussioonile hoogu ja loeb popcorni krõmpsutades oma fännide oletusi. 

Võib-olla ongi kogu liikumise juures märkimisväärne see, kuidas sünnib tänane tõde.

Dokumentaal on nii mõjukas, et pärast vaatamist võib leida ennastki Britney sotsiaalmeedia lehel ja tabloidide maailmas kondamas. Ja ma ei ole isegi fänn! Kriitilist joont hoides tuleb siiski küsida, kas toimuv on vajalik detektiivitöö või näide popkultuurist ainest saanud vandenõuteooria võrsumisest? Instagrami postitustest tõe otsimine on seda ohtlikum, et suhtlusvõrgustiku kogu sisu on näilisus, illusioon.

Foto: Ringo Chiu / Shutterstock

Võib-olla ongi kogu liikumise juures märkimisväärne see, kuidas sünnib tänane tõde. Mõneti polegi oluline, milline on Spearside pere tegelik olukord, sest suure hulga jaoks on veendumus juba settinud – veendumus koondnimega #FreeBritney. Võtaks Britney esindajad sõna väites vastupidist, näeks fännikogukond selles järjekordset püüdu poplauljat vaigistada. Juba praegu usub osa fännidest, et staar ei halda ise oma sotsiaalmeediat ning loeb maha teiste ette kirjutatud sõnu.

“Framing Britney Spears” tekitab rohkem küsimusi kui annab vastuseid. Pole kahtlust, et Britney, nagu ka paljud teiste puhul peaks meedia endale tuhka pähe raputama. Mis aga toimub eestkostedraamas? Miks on see ikka veel jõus? Kui palju Britney’t piiratakse või piinatakse? Situatsioon vajaks asjasse pühendatute kommentaare.

Seni kuni neid ei tule, elab liikumine aga oma elu, kogudes iga päev tuure. Instagramis on #FreeBritney teemaviitega märgistatud üle 225 000 postituse. #FreeBritney rongile on hüpanud teiste seas ka sellised tuntud nimed nagu Miley Cyrus, Sarah Jessica Parker ning Paris Hilton. Ehk peaks ka ise roosa plakati kätte haarama?

Aurelia Aasa
filmikriitik

Aurelia Aasa valiti 2019. aastal Aasta Filmiajakirjanikuks.

Kaanefoto: ZUMAPRESS.com / Scanpix.

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.