Kategooriad
Arvamus

ARVAMUS | Vikki Perijainen: Kapitooliumi rahutused on kütus Vene propagandamasinale

Vikki Perijainen
Harvardi ülikooli Davise-nimelise Venemaa-Euraasia uuringute keskuse tudeng

Kas tahate, et meil oleks “nagu Washingtonis”?

Vene võimumeelne meedia on tagunud aastaid ühte trummi: et demokraatia võrdub kaosega ning et ebastabiilsus ja tihtipeale ka vägivald on selle lahutamatud osad. Seda sõnumit ei ole kunagi otsesõnu välja öeldud, ent vaataja jõuab selle järelduseni ise. Talle pakutakse valesid, pooltõdesid ja tõdesid, mis kõik suunavad teda ühele mõtte juurde: Euroopa ja Ameerika tänavad ja valitsused on kaootilised ja kontrollimatud. Demokraatlikud riigid ei suuda pakkuda rahvale igapäevast ohutust. Rahvas ei tea piire ega distsipliini ning märatseb lakkamatult. Vaataja pannakse küsimuse ette: kas tahate, et meil oleks nii, nagu neil?

Vene meediasfääri vaataja õpib kiiresti, et demokraatlikud riigid peavad tegelema pidevate, pea igapäevaste rahutuste ja protestidega: eurooplased ja ameeriklased ei tunne end kunagi ohutult; Kapitooliumi märatsemiste tagajärjel kardavad vabariiklased oma elude pärast, ning ostavad kuuliveste – nii kirjutab Russia Today. Teises artiklis kirjutab RT, et USA presidendivalimistele järgnevad kohtuvaidlused on “teine kodusõda”. Ajaleht “Delovaja Gazeta” nendib, et suviste rassiprotestide tagajärjel on Ameerikast saanud “Ukraina revolutsiooni karikatuur”, mis on muutunud “mustanahaliste rassistide diktatuuriks”. Sõnum: demokraatia poole pürgimisega kaasneb samasugune kaos. Suvel võis Venemaa uudistes korduvalt näha kaadreid Valgevenest, kus režiimivastased protestijad laaberdasid ja ründasid riigiametnikke.

Kiire vaade Vene kuulsaima uudistesaate “Vremja” viimase kahe nädala kajastusse jätab demokraatiatest samasugune mulje. Pea iga päev näeb uudist järjekordsest rahva möllamisest: koroonaprotestidest üle Euroopa või koroonapiiranguid eiravatest pidudest Prantsusmaal. Riigid ei suutvat enda rahva märatsemisega hakkama saada: Kapitooliumi ümbruskond näeb välja nagu sõjatsoon ning Saksamaa on sunnitud koroonadissidente rängalt karistama. Suvel võis õhtune “Vremja” veeta pea pool oma eetriajast USA-s toimunud rassiprotestide kõige vägivaldsemaid külgi näidates.

Propaganda ei pea põhinema libauudistel. Mõned esitatud lood on tõesed või pooleldi tõesed. Ent see, kui tihti ja mis valguses neid esitatakse, on tähtis. Üks keskmine õhtune uudistesaade võib näidata veriseid proteste Ameerikas ja siis liikuda edasi mõne muuseumi avamise või Venemaa vaktsineerimiskava selgitamise juurde.

Demokraatlikke riikide liigne muutlikkus on Vene meedia silmis samuti probleem. “Ameerika on katki!” ütles ajakirjanik Jevgeni Popov telesaates “60 minutit”. Russia Today avaldas sama sõnumit näidates statistikat, mille kohaselt 79 protsenti Ameeriklastest usuvad, et nende riik on kokku varisemise äärel. Uudistesaade “Vremja” näitab, et demokraatlik võimuvahetus on nii ebausaldusväärne, et isegi tuumarelvad on ohus: Trump ei taha Bidenile tuumakoode üle anda. Endine president Dmitri Medvedev lisab, et selline kaootiline riik on ettearvamatu partner kellega keegi koostööd teha ei soovi. Euroopas valitsevat samasugune kaos.

Russia Today kirjutab, et hiljutised valitsuskriisid Eestis ja Hollandis ning rahulolematus Itaalias kõik tõestavad, et Euroopa demokraatia on viimase piiri peal. Peaministrid astuvad tagasi, sest ei suuda kriisiga hakkama saada või loodavad hoiduda enda vigade tagajärgedest. Ebastabiilsus. Otsustusvõimetus. Nõrkus. Kõiki neid uudiseid näeb Vene meedia tarbija kõrvuti uudistega stabiilsest Venemaast, kus arendatakse vaktsiine ja probleemid piirduvad mõne tulekahju või uppumissurmaga.

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.