Kategooriad
Müüdimurdja

MÜÜDIMURDJA | EKRE toetus on endiselt enam-vähem sealsamas, kus ta on juba kaks aastat olnud

“Müüdimurdja” on faktikontrolli- ja uudisteportaali Klikisäästja rubriik, milles võtame ette mõisted ja nähtused, millest saadakse tihtipeale erinevat moodi aru. “EKRE möödus Eesti 200-st,” kirjutas ERR. “Räpane võimupööre kasvatab rahvuskonservatiivide toetust,” kirjutas Uued Uudised.

ERR siiski märgib: “Arvestades võimalikke statistilisi veapiire, võivad uuringufirmade (Norstat, Turu-uuringute AS ja Kantar Emor) individuaalsed tulemused erineda kuni kolm protsenti.” Erakondade toetusnumbrid tekitavad paljudel juhtudel ülemäära palju elevust, sest statistilist veapiiri tähtsustatakse vähe.

Arvamusuuringutes küsitletakse üldjuhul umbes tuhandet inimest. Seda võib pidada korralikuks valimiks, mille põhjal saab rahva arvamuse üsna täpselt teada. Ükski küsitlus ei ole aga ideaalselt täpne. Veapiiri saab iga küsitluse puhul välja arvutada. Kui veapiir on näiteks kolm protsenti, siis võib tegelik number olla nii kolm protsenti suurem kui ka väiksem. See tähendab, et kõikumisruumi on kuue protsendi ulatuses.

Viimase kahe aasta jooksul ongi EKRE toetus umbes kuueprotsendilises vahemikus kõikunud (13 ja 19 vahel). Ei saa välistada, et valitsuse vahetumisega samal ajal võib EKRE reiting olla pisut tõusnud. Üleval toodud ERR-i koondkeskmiste graafikult on aga näha, et viimase kolme kuu muutused on toimunud ühe protsendipunkti sees – novembris 16 protsenti, detsembris 15, jaanuaris taas 16.

Kuigi reitingud on poliitikahuvilistele põnev teema, kipub avalikkus neile üle reageerima. Igavam, ent täpsem viis toetusnumbrite kuvamiseks oleks selline, nagu siin:

Nii saaks graafiku vaataja paremini aru, et tegelik number võib olla püstisel joonel nii ülemises kui ka alumises otsas.

Herman Kelomees
toimetaja

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.