Kategooriad
Uudised

OTSEPILT JA -BLOGI | Euroopa ravimiamet teatab kell 18, kas AstraZeneca vaktsiin on turvaline

“Rootsi peatas AstraZeneca kasutamise.”

“Ka Läti peatas AstraZeneca kasutamise.”

“Hispaania peatas samuti AstraZeneca vaktsiini kasutamise.”

Pealkirjad Eesti ajakirjanduses.

AstraZeneca vaktsiini kasutamine peatati paljudes riikides, et uurida vaktsiini seost vaktsineeritutel tekkinud trombidega. Samas ei ole tuvastatud, et AstraZeneca vaktsiini saanutel oleks tekkinud trombe rohkem, kui muudel inimestel. See tähendab: siiani pole toodud põhjendust, miks vaktsiini kasutamine peatatud on.

Selguse peaks tooma Euroopa Ravimiameti kell 18 algav pressikonverents:

OTSEBLOGI

18.47 Pressikonverents on lõppenud. Ilusat õhtut! Loe ka TÜ teaduri ja perearstikeskuse üldarsti kommentaare:

18.45 Ajakirjanik: “Kas vaktsiini kasutamise asjatu peatamine maksis elusid?” Cooke vastab üllatavalt otsekoheselt: “Jah.”

18.43 Euroopa ravimiameti juht Emer Cooke: “Meie ülesanne on anda riikidele parim võimalik teaduspõhine info, et nad saaksid seda arvesse võttes otsuseid teha.”

18.38 Vaatamata selgetele sõnumitele vaktsiini ohutuse kohta ei soovi ameti juht Emer Cooke öelda, kuidas riigid käituma peaksid.

18.36 Dr Straus: “Isegi nende üksikute juhtumite puhul ei ole tõestatud, justkui oleks need AstraZeneca vaktsiini poolt põhjustatud.”

18.26 Püütakse anda võimalikult palju kindlustunnet, et trombijuhtumeid uuritakse, ent sõnum tervikuna on selge: pole mingit põhjust AstraZenecat mitte kasutada, seda mitte ühegi inimrühma puhul.

18.21 Dr Straus: “Oleme püüdnud mõista, mis on üksikute trombijuhtumite taga. Tuleb siiski öelda, et vaktsiinist palju trombiohtlikum on koroonaviirusesse haigestumine.”

Londoni Imperial College’i haigla arst Dr Helgi Johannsson: “AstraZeneca vaktsiin on ohutu ja tõhus. Trombijuhtumite arv vaktsineeritute seas on lausa madalam, kui mittevaktsineeritute seas. Kas saaksime nüüd teema sinnapaika jätta ja jätkata vaktsiinidega elude päästmist?”

18.14 Vaktsiin aitab trombe ära hoida palju rohkem, kui ta neid põhjustada võib.

18.13 Miljonite vaktsineeritute seas on täheldatud üliväikest arvu trombijuhtumeid, mida vaktsiini katseperioodil ei tuvastatud (katsetes osaleb tavaliselt 30 tuhat inimest).

18.12 Dr Straus: trombide arv AstraZenecaga vaktsineeritute seas on lausa madalam, kui populatsioonis üldiselt.

18.09 Dr Sabine Straus, riskide hindamise komisjoni juht: “Vaktsiin on tõhus ja turvaline ning selle kasud kaaluvad kahjud mäekõrguselt üle.”

18.07 Cooke: “Tuhanded surevad Euroopas iga päev, seetõttu pidasime vajalikuks teha see uurimine meie kõrgeimaks prioriteediks. Oleme toonud kokku Euroopa parimad eksperdid trombide teemal.”

18.06 Rõhutakse siiski taas, et tegemist on väga harvate juhtumitega.

18.05 Esines väike arv tõsiseid juhtumeid ning päris kindlalt ei saa väita, et seost vaktsiiniga polnud üldse.

18.04 Euroopa ravimiameti juht Emer Cooke: “Teaduslik tõestus on kindel: see vaktsiin on tõhus ja efektiivne. See ei tekita tavalisest suuremat trombiriski.”

18.02 Juba avasõnavõtus kasutab ameti kommunikatsioonijuht terminit “harvad trombijuhtumid”.

18.00 Pressikonverents on alanud.

17.42 Tere õhtust! Et AstraZeneca vaktsiinide osas on niivõrd palju hirme üles köetud, pühendame sellele teemale meie esimese otseblogi. Kell 18 peaks selguma, kas õhku paisatud muredel on mingit alust.

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.