Kategooriad
Tsitaadikontroll Uncategorized

TSITAADIKONTROLL | “Ma pole nõus sellega, mida sa ütled, aga kaitsen surmani sinu õigust seda öelda”

Voltaire’ile on omistatud tsitaat: “Ma olen kõigiti selle vastu, mida sa ütled, aga ma kaitsen kuni surmani sinu õigust seda öelda.”

Isamaa kommunikatsioonijuht Karl Sander Kase 26. veebruaril Facebookis

Kiire faktikontroll näitab, et Kasel on õigus – seda tsitaati on tõepoolest korduvalt Voltaire’i suhu pandud. Näiteks on kirjutanud Objektiivi peatoimetaja Markus Järvi: “Lõppeks aga ülekutse liberaalidele, kes te armastate korrutada Voltaire’i maksiimi sõnavabadusest: kus on nüüd teie silmad ja kõrvad?”

EELK peapiiskop emeritus Andres Põder mullu 25. septembril ERRi portaalis: “Iseseisva ja vaba riigina peaks Eesti oma seadusloomes ka tulevikus lähtuma liberaalsest põhimõttest, mille olevat sõnastanud juba Voltaire: “Ma ei pruugi nõustuda sellega, mida ütled, aga ma olen valmis surmani kaitsma seda, mida sa ütled.” Ka Sakala peatoimetaja Hans Väre kirjutas mullu juunis: “Ma usun endiselt Voltaire’ile omistatavasse lausesse.”

1943. aastal ilmus artikkel pealkirjaga “Voltaire never said it!” (“Voltaire pole seda kunagi öelnud!”). Selle autor Burdette Kinne tsiteerib kirja, mille ta sai 1939. aastal Evelyn Beatrice Hallilt. Viimane oli raamatu “Voltaire’i sõbrad” autor – seal ilmus kuulus lause esimest korda. Ta kirjutas: “See fraas on minu enda väljendus, poleks pidanud seda jutumärkidesse panema.” Hall oli püüdnud näidata seda, kuidas Voltaire sõnavabadusse suhtus. Lause omistamine suurmehele on aidanud sellel kinnistuda sõnavabaduse lipuloosungina.

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.