Kategooriad
Uudised

VARA ÖELDA | Eestis vaid alla 70-aastastele süstitava AstraZeneca vaktsiini kritiseerimisel tehakse ennatlikke järeldusi

Sotsiaalministeerium teatas, et Eestis hakatakse AstraZeneca (AZ) koroonavaktsiini pakkuma vaid alla 70-aastastele inimestele. Sellise otsuse on teinud ka mitmed teised riigid.

Saan teile täna ametlikult öelda, et AstraZeneca tulemused 60-65 aastaste inimeste puhul ei ole julgustavad.

Prantsusmaa president Emmanuel Macron (France24)

Riigipea lisas, et selle vanusegrupi puhul on vaktsiin peaaegu et ebaefektiivne. Delfi Forte kasutas Oxfordi ülikooliga koostöös loodud vaktsiinist kirjutamisel alguses sellist pealkirja:

Hiljem lisati aga üks sõna:

Sõna “esialgu” lisamine muudab loo pealkirja tõesti täpsemaks, sest nii Macroni väide kui ka Forte algne pealkiri on eksitavad. On küll tõsi, et vaktsiini antakse vaid inimrühmadele, kelle peal selle toimet ja ohutust on testitud. Ei tasu aga ajada segamini kahte hinnangut: 1) andmeid pole veel piisavalt (õige); 2) andmete puudumine tõestab ohtlikkust (ebaloogiline).

Euroopas on erinevaid arvamusi

29. jaanuaril teatas Euroopa Ravimiamet, et soovitab AstraZeneca vaktsiin kasutamist alates 18. eluaastast. Amet möönab, et vanemaealiste seas on seda vähem testitud. Selle ja teiste vaktsiinide kohta teada olev info lubab asutuse sõnul siiski järeldada, et oht vanematele pole liiga suur.

Päev pärast ravimiameti uudist teatasid Prantsusma ja Saksamaa ravimiametid samuti, et ei soovita vaktsiini üle 65-stele. Nüüdseks on mõlema riigi terviseametid selle seisukoha ka ametlikult kehtestanud. Itaalias ja Belgias on vaktsiini vanusepiiranguks seatud lausa 55. Eesti piirang üks seega Euroopa leebemaid, ent näiteks Suurbritannias, Mehhikos ja Argentinas pakutakse AZ vaktsiini kõigile vanusegruppidele.

Milles asi?

Probleemi tuum seisneb tõsiasjas, et AZ vaktsiini kolmandas katsete faasis osales vaid 660 inimest, kel vanust vähemalt 65. Piiranguid sätestanud liikmesriigid viitavadki, et see valim on liiga väike. Vanemaid inimesi kaasati katsetesse jooksvalt hiljem, mis tähendab, et täpsemad tulemused avalikustatakse lähitulevikus.

Kylie Quinn, Austraalias Melbourne’is asuva RMIT ülikooli teadlane kirjutab akadeemikute ja teadlaste väljaandes The Conversation, et olemasolevad andmed siiski kinnitavad AstraZeneca ohutust ka vanemate inimeste puhul. Quinn möönab, et teadusandmeid on vähem kui neid ideaalis olla võiks. Tema sõnul on olemasolevate andmete põhjal siiski selge, et liiga suurt ohtu vaktsiin endast ei kujuta. Quinni sõnul on vaktsiin vanemaealiste puhul tõhus.

Just vanemad uuringus osalenud inimesed kogesid pärast vaktsineerimist tunduvalt väiksemal määral kõrvaltoimeid – nii kirjutab teadlaste rühm meditsiiniajakirjas The Lancet. Just sellele tõdemusele tugines ka Euroopa Ravimiamet.

Elisabeth Niido
faktikontrollija

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.