Kategooriad
Uudised

VARA ÖELDA | Uuringud ei ole veel kindlalt järeldanud, et Covid-19 Briti tüvi on surmavam

Linda Maria Laane
faktikontrollija

Mitmed Eesti väljaanded on kirjutanud Suurbritannias toimunud pressikonverentsist, kus peaminister Boris Johnson ja valitsuse juhtiv teadusnõunik Patrick Vallance rääkisid uuest koroonaviiruse tüvest. Nad avaldasid muret suremuse tõusu pärast.

“Nüüd näib ka, et on mõningaid tõendeid, et seda uut varianti võib seostada kõrgema suremusega,” vahendab BNS Johnsoni sõnavõttu pressikonverentsil. Delfi pealkirjastas uudise juba kindlas kõneviisis: “Johnson: uus koroonatüvi on arvatust surmavam”.

Samas vahendavad mõlemad väljaanded, et Vallance’i sõnul on andmeid veel vähe. Suremuse tõus uue tüve puhul ei ole veel tõestatud fakt. Artiklites mainib Vallance uuringuid, mille kohaselt on 60-aastaste meeste suremus uue tüve puhul suurem: vana puhul 10 inimest tuhande haigestuja kohta, uue puhul 13-14 kanti.

Mainitud uuringuid analüüsis Suurbritannia valitsust nõustav teadlaste rühm NERVTAG (New and Emerging Respiratory Virus Threats Advisory Group). Nende sõnul on võimalik, et viiruse uus tüvi põhjustab surma rohkem, kui varasem. Financial Times kirjutab aga, et NERVTAG-i uuringud on alles algfaasis. Ka NERVTAG ise kirjutab, et analüüside tulemused ei ole veel lõplikud – uuritud on veel liiga lühikest aega.

15. jaanuari seisuga pole ka USA terviseamet CDC leidnud tõendeid sellest, justkui põhjustaks uus tüvi rohkem surmasid. Washington Post kirjutas pärast pressikonverentsi, et Vallance ei seletanud, kust võetakse seos uue tüve ja suurenenud suremuse vahel. See tähendab: pole teada, kas suurema suremuse on tekitanud uus tüvi või on asi näiteks ülekoormatud tervishoiusüsteemis. Sellises seisundis süsteem ei pruugi suuta ennetada surmasid, mida oleks tavaolukorras võimalik vältida.

Klikisäästja lugude ilmumisest teadasaamiseks jälgi meie Facebooki-lehte.